Kraftigt inspireret af en tråd på www.slyngebarn.dk om at handle ind til en måned af gangen, fik jeg overtalt min kære mand til at vi måtte prøve det af og se om vi kunne spare noget, både økonomisk og tidsmæssigt.
Hele januar måned har jeg derfor gemt alle boner og skrevet ned i excel, hvad vi har købt, hvor meget, og hvor meget det har kostet. Alt hvad der var decideret spotvarer og ikke normalt inkluderet i husholdningen blev ikke regnet med - ikke fordi der var så meget, vi har jo ikke just penge at bruge nu hvor jeg studerer..
Januar måneds husholdsningsindkøb endte på 3700kr!
Billigere end jeg havde regnet med, og hvis jeg selv skal sige det, ret godt gået af en familie på 2 voksne og 2 børn, samt en hund og en kat. :-p
Nå, igår sad jeg så og skrev en 3sider lang indkøbsseddel til Den Store Netto Handletur!.. Alting inddelt i kategorier selvfølgelig, man elsker vel at strukturere ;-)
Pakket med hver vores barn (note to self; dont bring children next time in the middle of rush hour..!) hver vores vogn plus en børnevogn (og hele netto gloede, hehe) en seddel til hver af os, og så var det ellers bare igang.
Det gik super godt, vi kom igennem kassen 3 gange og endeligt beløb? Det blev såmænd kun 2750kr!!!!
Det eneste der skal købes løbende i løbet af måneden er:
Mælk
Yoghurt
Gær (hvis jeg mangler)
A38
Alt andet kunne vi få med lang nok holdbarhedsdato, mange ting kan sagtens holde sig, sålænge det er uåbnet.
Garagen er nu blevet pakket rigtig fint og fungerer supergodt som fjernlager, der er tilpas koldt men aldrig frost <3
Alt kød er i fryseren, enten pakket i portionsstørrelser eller som hele stege, indkøbt så der er aftensmad 2 dage og resten til pålæg. Bacon er vi storforbrugere af, og fik et tip om at købe hel klump flæsk fremfor bacon i skiver, for at spare penge. Ligesådan har vi gjort med rullepølse. Heldigt for os har vi netop fået en elektrisk brødskærer/pålægsskærer, så det er ikke noget problem at skære ultratynde pålægsskiver ud af de her kødklumper ;-)
Den er allerede taget i brug på det hjemmelavede rugbrød, og på trods af larmen klarer den opgaven til perfektion :-)
Jeg lægger min opskrift på rugbrød ind en af dagene :-)
Tjek lige billederne! Vi spiser 10kilo gulerødder om måneden!!
Foruden bruger jeg 10kilo hvedemel om måneden, samt 9kilo grovere melsorter.
Jeg bager stort set alt vores brød selv, der kommer opskrifter hen af vejen :-)
Ingen kommentarer:
Send en kommentar